ЧЕРВОНІ СКОРПІОНИ КАЙФУ

Назва твору: Трохи пітьми
Автор: Любко Дереш
Видавець: «Клуб сімейного дозвілля»
Рік: 2007

             Міні-передмова від автора попереджає читача (всяко може бути!), що ,,цей твір не можна вважати ні художнім, ані терапевтичним – жодної з таких цінностей до нього не закладалося». Овва! А що закладалося, які цінності? Пошукаємо!

            Щодо терапевтичних – тут усе ніби ясно, їх у цих ,,записах» (так автор визначає жанр книги) немає, бо яка терапія може бути на неформальному фестивалі самогубців?! Отже, –  це ,,не більше, ніж картографія певних теренів людської свідомості». Але людей серед персонажів шаманського дійства, що відбувається на далекій полонині в Карпатах, у переддень свята Івана Купала щось не видко! Хіба  цей герой роману схожий на людину?:  ,,З намету вилазить бухий у дупель хіпусьо. Він по-собачому кудлатий і весь вкритий червоними смужками від коматозного лежання в траві. Хайр чувака схожий на гніздо птеродактиля. Його руки по лікоть обвішані феньками, а на шиї теліпається сталевий пацифік. Його джинси мяті, пописані ручкою і мокрі на дупі й нижче. Це значить – спав на мокрій землі». Зрештою, якщо це майбутній мрець, то він так і мав би виглядати!

            Фестиваль самогубців виявляється театром абсурду, де кожен актор має свою маску, свою ,,шизу», і де від самого початку і до трагічного фіналу ,,ніхто нікому нічого не винен», хоча спроби знайти однодумців у репліках звучать: ,,Він і приїхав з такою ціллю. Світ не дає йому відповіді, і він шукає людину, з якою можна порозумітися».

            Всі учасники дійства  перебувають у перманентному стані початкової параної: ,,Коли зникли голоси, я втратив усе, що до того мав. Я втратив знання вітру. Втратив знання хмар. Я не міг керувати стихіями… Став мішком із кістками. Але найстрашніше – я втратив своє істинне імя…  квартира давила мені на психіку. Мене брала тривога, а ночами, при вимкненому світлі, зі мною траплялися напади паніки. Я прокидався в поту, не памятаючи конкретно, що мені щойно снилося. І тільки кислуватий металічний присмак в роті навіював смутні образи чогось задушливого, глевкого, потойбічного… У сні я глибоко в собі знав, що ось це і є справжня нечиста сила і з нею жарти погані».

            Коли перегортаєш останню сторінку книги, виникає крамольна думка, що автор просто кепкує з читачів, яких, судячи з накладу видання,  має бути аж 7 тисяч! Особливо зворушливо  звучить назва видавництва – Клуб Сімейного Дозвілля! Але ж, і хохмачі  видають книжки у місті Харкові!

            Автор роману щиро зізнається: ,,Каламутна вода бє звідки?... з мого прихованого ,,я». Вода брудна… Це символ глибоко витісненої у підсвідомість депресії, яка врешті почала виходити на поверхню… помиї били фонтаном… я зрозумів суть проблеми…». Думаю, читач, якщо він не ,,психотурист» і ,,не має досвіду орієнтації на місцевості» суть проблеми зрозумів теж. Аби самому не стати параноїком, залишається після змістовно проведеного сімейного дозвілля, ,,…пити на ніч липовий чай з медом».